НАДАТИ РІВНІ МОЖЛИВОСТІ

Це спершу допомогти людям з інвалідністю подолати бар’єри від простої присутності у штатних розкладах компаній до активних учасників суспільного життя.

Рішення стати інклюзивною компанією – це дуже важливий перший крок свідомого бізнесу. Але за ним виникає багато запитань: де шукати працівників? Чи облаштований офіс під потреби людини з інвалідністю? Як підготувати колектив? Та багато інших. У цьому розділі зібрана інформація, яка допоможе вам найефективніше перейти до втілення вашого рішення у життя.

equality
 • Переваги інклюзивності для бізнесу
 • Як стати інклюзивною компанією
 • Пошук співробітників
 • Компанії, які працевлаштовують людей з інвалідністю не «на папері», а насправді, отримують низку переваг:

  Командний дух

  Колективи, в яких працюють люди з інвалідністю є більш дружніми, рівень залученості членів команди зростає, співробітники об’єднуються, щоб допомогти колегам з інвалідністю.

  Бренд роботодавця.

  Репутація інклюзивної компанії допомагає піднятися вгору у рейтингу роботодавців, а значить легше та швидше приваблювати найкращі таланти.

  Лояльність.

  Люди з інвалідністю, як правило, мають сильнішу мотивацію до збереження роботи, ніж інші працівники, отже, за рівних умов, вони надійніші, більш віддані компанії та менш схильні до зміни місця роботи. Працівники з інвалідністю ймовірніше «вкладатимуть душу» у свою працю, оскільки для них пов’язані з роботою соціальні контакти й соціальний статус часто є важливішими, ніж для інших членів команди.

  Чесність та прозорість.

  Компанії, в яких працюють люди з інвалідністю, не сплачуть штраф за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю.

  Дотації та пільги.

  Роботодавці мають право на отримання дотацій із Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю на адаптацію робочих місць та заробітну плату для таких працівників, а також сплачують ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) за пільговою ставкою.

  Корисні посилання:

  1Підготовка офісу

  Коли до вашої команди приєднується людина з інвалідністю, необхідно забезпечити їй комфортні умови роботи та пересування в офісі. Не всі речі, які варто врахувати, є очевидними, тому ми зібрали для вас основні норми облаштування інклюзивних офісів.

  Але не всі деталі можна передбачити і не завжди. Тому, якщо у вас виникають складнощі під час організації робочого простору для працівників з інвалідністю, не вагайтеся порадитися із людьми, для яких ви це робите. Або з нами, адже ми завжди готові допомогти свідомим компаніям.

  1

  Ширина пандуса – 1,50-2,00 м

  2

  Кут нахилу пандуса – 1:20 (5%)

  3

  Майданчик з початку та в кінці пандуса – 1,20 м

  4

  Маркувальна смуга на початку та в кінці пандуса на відстані 0,60 м

  5

  Ширина дверей – мінімум 0,85-0,90 м.. Бажано, щоб вхідні двері можна було зафіксувати в положенні „зачинено” і „відчинено”

  6

  Висота порогу – максимум 2,5 см
  Якщо висота понад 4 см, – встановити похилі скоси

  7

  Щітка чи килимок для витирання ніг не не створюють перешкоди

  1

  Сходинки – суцільні, рівні, без виступів

  2

  Поручні – на висоті 0,90 м

  3

  Висота підйому сходинок – не більше 0,15 м

  1

  Внутрішні пропорції ліфта – 1,40 ×1,60 м, для повного обертання

  2

  Ширина повного розкриття дверей ліфту – не менше 0,80 м

  3

  Кнопка виклику та панель управління ліфтом – на боковій стіні, на висоті 0,90-1,20 м

  4

  Індикатор пересування ліфта – на висоті 1,80 м

  5

  Інтервал закриття дверей – не менше 5 секунд

  6

  Ліфт оснащений сенсором для повторного відкриття дверей

  7

  Вільна площадка 1,50×1,50 м перед ліфтом

  1

  Розміри кабін вбиральні – 1,65 м в ширину та 1,80 м в глибину 1,10 м вільного місця перед унітазом

  2

  Двері мають легко відчинятися назовні

  3

  Дверна ручка – на висоті 0,80-1,00 м від підлоги

  4

  Важіль зливу води – на висоті 0,50-1,20 м

  5

  Поруччя – 3-4 см у діаметрі, віддалені від стіни мінімум на 4 см, можуть витримати вагу 130 кг, на висоті 0,84-0,92 м

  6

  Поруччя – 3-4 см у діаметрі, віддалені від стіни мінімум на 4 см, можуть витримати вагу 130 кг, на висоті 0,84-0,92 м

  7

  Кнопка виклику біля унітазу – на висоті 1,00 м від підлоги

  8

  Умивальник – на висоті 0,80-0,85 м над рівнем підлоги

  9

  Дозатор мила, вішалка для рушників, тримач для туалетного паперу – на висоті 0,90-1,20 м

  10

  Нижній край дзеркала – на максимальній висоті 1,00 м, рекомендується використовувати дзеркала з нахилом вперед

  2Підготовка колективу

  Адаптуватися до нових умов роботи слід допомогти як людині з інвалідністю, так і решті команди. Існує багато стереотипів, двояких суджень та питань, які можна і не можна ставити такій людині. Як краще знайти спільну мову в перші дні? Як вибудувати комунікацію найкомфортнішим чином для всіх її учасників та зробити емоційний клімат в колективі максимально теплим, а ставлення оточуючих - відкритим та доброзичливим?

  Нижче ви знайдете декілька корисних порад від психологів та спеціалістів з роботи з людьми з інвалідністю, які діляться своїм цінним досвідом супроводу компаній в такому процесі адаптації.

  Юнона Лотоцька

  Консультант з управління, докторант, PhD, провідний науковий співробітник лабораторії сучасних інформаційних технологій навчання Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України.

  Вчений, автор «Теорії 10-ти виборів: психологія успіху та невдачі».

  Член Українського Товариства Психотерапевтів Європейської Асоціації психотерапевтів України (секція клінічної психології) та УСП.

  Викладач Української Академії Лідерства (курс «В дорозі за собою»), тренер BootCamp for leaders СОЛЬ, автор програми EQ BootCamp СОЛЬ в Карпатах. Спікер TEDx Kyiv.

  Краща стратегія для члена колективу, до якого приєднується людина з особливими потребами - це розуміння і прийняття:

  • Як відчуває себе ця людина? Те що вам легко, може вимагати більше часу або і бути неможливим для вашого колеги. Відчути особливості потреби (походіть з зав’язаними очима, або закладеними вухами, спробуйте пересуватись по офісу і біля нього на візку або на милицях, етс).
  • Коли би я почувався інтегрованим? Що для цього можна зробити?
  • А якби я почувався неінтегрованим(не прийнятим) у це суспільство, які діі або слова оточення могли би допомогти?
  • Що може зробити наше суспільство більш інклюзивним? Дружнім до різних?

  Підготовка колективу може складається з наступних кроків:

  1. Говоріть прямо і конкретно, що до колективу приєднається людина, особливості котрої можуть потребувати певних умов спілкування або взаємодії.
  2. ВАЖЛИВО! Деталі формулювань та згадування цих потреб, як і назву хвороби чи особливості, слід попередньо узгодити зі співробітником з особливими потребами, щоби далі коректно і тим и ж словами розповісти про них решті колективу.
  3. Варто розуміти, що перехід у сприйнятті людини з інвалідністю від здивування та збентеженості до абсолютно рівного і нормального ставлення потребує часу і бажання. Більшість людей почуваються ніяково, стикаючись з ситуаціями, в яких вони не знають що і як робити – тож знання, розуміння і досвід – наш ключ до інклюзивності – від садочків до офісів.
  4. Сам процес повної інтеграції людини з інвалідністю у команду складатиметься з 4 послідовних стадій формування команди, що НІЯК не відрізняється від інтеграціі нового учасника команд:
   • формації (формування ставлення);
   • стормінгу (певних незадоволень та сутичок);
   • легалізації (нормалізація стосунків і прийняття);
   • та безпосередньо перформінгу, коли команда почне працювати як злагоджений механізм.
  Десь поруч завжди є люди, які хотіли розвиватись в професії та працювати на користь організацій, і ми віримо, що фізичні особливості не мають бути перешкодою ані працівникам, ані роботодавцям. Пошуку нових можливостей та відповідальних співробітників з інвалідністю сприяють спеціальні громадські організації, які допомагають людям та компаніям знайти одне одного.
  Центр зайнятості вільних людей

  Громадська ініціатива, покликана сприяти працевлаштуванню та соціальній реабілітації громадян України, які у зв’язку з політичними репресіями, військовими діями та складною економічною ситуацією втратили роботу та потребують допомоги.

  Центр реалізовує проекти з навчання людей з інвалідністю в напрямках особистісного розвитку та працевлаштування. У базах даних Центру є потенційні співробітники, які можуть підійти саме вашій компанії. Більше деталей на офіційному сайті проекту

  Національна асамблея людей з інвалідністю

  Найбільше громадське об’єднання в Україні з питань людей з інвалідністю, визнаний соціальний партнер держави щодо формування політики у сфері соціального захисту осіб з інвалідністю. Асамблея об’єднує 120 національних та регіональних громадських організацій і людей з інвалідністю. Проекти Асамблеї – як самостійні, так і у співпраці з різноманітними благодійними фондами – пов’язані з навчанням та допомогою із працевлаштуванням людей з інвалідністю, допомогою компаніям, які надають роботу людям з інвалідністю, а також з побудовою інклюзивного суспільства.

  Мережа організацій представлена в усіх областях України. Більше дізнатися про Асамблею можна на сайті

  Центр професійного розвитку Києва

  Громадська ініціатива, покликана сприяти працевлаштуванню та соціальній реабілітації громадян України, які у зв’язку з політичними репресіями, військовими діями та складною економічною ситуацією втратили роботу та потребують допомоги.

  Центр реалізовує проекти з навчання людей з інвалідністю в напрямках особистісного розвитку та працевлаштування. У базах даних Центру є потенційні співробітники, які можуть підійти саме вашій компанії. Більше деталей на офіційному сайті проекту

  Благодійний фонд «Асоціація інклюзивної країни»

  АІК – це фонд, який втілює ідеї інклюзії в українському суспільстві за допомогою ІТ-технологій, представляє інтереси людей з інвалідністю в Україні та на міжнародному рівні. У рамках програми «Можливості працевлаштування» Асоціація співпрацює з центрами зайнятості, налагоджує партнерства з роботодавцями, які готові працевлаштовувати осіб з інвалідністю, разом з іншими фондами та організаціями проводить навчальні семінари для людей з інвалідністю. АІК на постійній основі допомагає роботодавцям та кандидатам з інвалідністю знайти одне одного. Детальніше про АІК на сайті

  Всеукраїнський Центр професійної реабілітації інвалідів (Лютіж, Київська область)

  Провідна державна соціальна установа з професійної реабілітації людей з інвалідністю. Окрім медичної та соціальної реабілітації, Центр забезпечує професійну підготовку людей з інвалідністю, а також сприяє в пошуку зайнятості, працевлаштуванні та підвищенню обізнаності слухачів про свої права, обов’язки та саму процедуру працевлаштування. Детальніша інформація про Центр та його діяльність є на офіційному сайті

  Центри професійної реабілітації інвалідів – державні соціальні установи з питань професійної, соціальної та медичної реабілітації людей з інвалідністю, які діють під егідою Міністерства соціальної політики. Центри також надають можливість професійної перекваліфікації та допомагають із працевлаштуванням.